Blog 126. Kako more utiče na vaš mozak?

More je zdravo, gledano sa bilo koje tačke gledišta. Zapravo, kada ljudsko biće ima mogućnost da posmatra beskonačna prostranstva, proizvode se promene u njegovoj percepciji i emocionalnom stanju. Promene se uvećavaju kada se taj beskonačni prostor kreće u određenom ritmu. Zbog toga postoji veliki broj ljudi koji mogu da provode čitave sate u kontemplaciji kraj mora.
Mozak je obdaren jednim kvalitetom koji je poznat kao plastičnost. Ovo ima veze sa time da sve što iskusimo proizvodi neku promenu u njegovoj arhitekturi, bila ona veća ili manja. Na primer, meditacija i posmatranje mora su neka od iskustava koja dovode do moćne promene u našem mentalnom stanju.
Postojali smo samo ja i more. I more je bilo sámo i sám sam ja. Jedno od nas dvoje je falilo. – Antonio Porćia
Nije slučajnost što je toliko svetskih pesnika posvetilo svoje stihove moru. Ova ogromna količina vode izaziva snažne emocije i posmatranje njenog kretanja može da ima izuzetan efekat na naš nervni sistem. Nastojaćemo da u ovom tekstu detaljnije objasnimo neke od njegovih efekata.
1. More uvećava kreativnost
Potvrđeno je da jedno preopterećeno okruženje ispunjeno istovremenim stimulusima prouzrokuje stres. To je ono što se dešava kada nas, na primer, uznemiri ogromni bulevar velikog grada. Tamo ima mnogo kola, mnogo osoba, mnogo građevina... Naš pogled se suočava sa stotinu stimulusa u isto vreme i obuzima nas osećaj preopterećenosti.
Sa morem se dešava potpuno suprotno. Radi se o jednom velikom vodenom prostranstvu na kojem se nalazi malo elemenata. Tu su talasi, morske ptice i možda neka barka. Svaki element može u potpunosti da se identifikuje. Zbog toga, mozak reaguje tako što zamišlja i kreira. Okruženje nam dopušta da usmerimo dobar deo naših resursa na stvaranje inovativnih misli, dok bismo u drugim izazovnijim vizijama morali deo njih da usmerimo na održavanje pažnje.